Інститут водних проблем та меліорації прогнозує, що до 2050 року будемо імпортувати питну воду. Це поставить під загрозу якість життя мільйонів людей та цілі галузі економіки.
Одна з причин деградації водної екосистеми – масові порушення природоохоронного законодавства.
Найбільша загроза для водойм – це скиди шкідливих речовин, неочищених стічних вод та захаращення річок і озер сміттям. Тобто воду отруюють, а потім її люди беруть для забезпечення своїх потреб у водопостачанні – п’ють та зрошують нею поля, забруднюючи власний організм та ґрунти небезпечними сполуками.
Справжньою бідою для українських водойм стали фосфати. Вони містяться майже у всій побутовій хімії, яку використовує кожен з нас щоденно.
Гербіциди та частина добрив опиняються в річках після того, як аграрні господарства розорюють береги, порушуючи захисні смуги.
Невміння цивілізовано поводитись зі сміттям призвело до формування величезних смітників на берегах водойм.
Глобальні зміни клімату є вирішальними й для України. Зростання середньорічних температур провокує активне випаровування вологи. До кліматичних змін додається нераціональне використання води та масові викиди нечистот й шкідливих речовин в поверхневі води. При її транспортуванні в середньому втрачається до 15%, а в житлово-комунальному секторі втрати доходять до катастрофічних 60%.