Через пандемію COVID-19 зріс попит на ліки. Варто пам’ятати, що раз на пів року потрібно перевіряти свою домашню аптечку, оскільки протерміновані ліки вважаються небезпечними відходами. Якщо препарати просто викидати на сміттєзвалища, під впливом сонця, вологи, температури, бактерій та інших факторів, активні речовини медикаментів починають взаємодіяти між собою, з навколишнім середовищем, виділяючи токсичні сполуки. Наприклад, мікрочастинки антибіотиків можна виявити в ґрунті, воді і продуктах харчування. А коли мікродози ліків потрапляють в організм, то вони «тренують» бактерії: останні набувають стійкості до певних речовин, і наступного разу, коли людина захворіє, ліки не проявляють ефективності.
Як правильно позбутися протермінованих ліків?
Інколи про те, як утилізувати прострочені ліки вдома, пишуть в інструкції до препарату. Якщо немає таких рекомендацій, а також можливості передати ліки на утилізацію в спеціальні установи чи контейнери, доведеться таки викидати їх у смітник, однак дотримуючись певних правил:
- Вийняти їх з упаковки;
- Подрібнити пігулки в порошок, а якщо це гель чи рідина, то розчинити у воді та змішати з неїстівними відходами (земля, пісок тощо);
- Щільно упакувати в пакет або якусь ємність;
- Винести разом з іншим сміттям.
Такі нехитрі дії допоможуть не потрапити хімічним речовинам у воду чи ґрунт.
Потрібно врахувати ще один важливий момент. Упаковку для ліків роблять максимально герметичною, інколи використовують водонепроникний чи світлостійкий матеріал, щоб отримати ідеально захищені ліки. Як відомо, блістери являють собою змішану упаковку – пластик та метал. Відділяти їх один від одного дуже важко, а це означає, що переробити також майже неможливо. Проте зазвичай пункти прийому вторсировини відправляють їх на спалювання. Перед тим, як передати упаковку туди, слід не забути її очистити від залишків ліків (якщо такі є).
До речі, рукавичкам та маскам також не можна потрапляти у смітник, бо віруси на них живуть ще декілька днів. Але з цим ситуація в Україні виглядає значно краще, адже у мережевих супермаркетах з’явилися спеціальні картонні контейнери, куди можна викинути використані маски, рукавички та бахіли безкоштовно. Їх відправлять на спалювання.
Однак, це не заперечує той факт, що медичні відходи все-таки мають утилізовуватися правильно, тобто віддавати їх у надійні руки організацій, які займаються утилізацією небезпечних відходів та мають для цього ліцензію. Оскільки такий процес утилізації майже не врегульований на законодавчому рівні, активісти самотужки запроваджують ініціативи з утилізації медикаментів: встановлюють контейнери, курсує екобус тощо.
Можливий наступний сценарій: ОСББ будинку може самостійно домовитись зі спеціальною компанією, що має ліцензію на збір та утилізацію медичних відходів, та обладнати місце для їхнього збору.
Оскільки в побуті українці на полігони чи в каналізацію щороку відправляють тони небезпечного сміття, тому маємо чітко розуміти, що відповідальне ставлення до утилізації таких відходів є проявом дбайливого піклування про власне здоров’я і здоров’я своїх близьких.