Як Європа поборола сміттєву катастрофу

350

Поки українці думають, куди подіти сміття, в деяких європейських країнах інша проблема — де його взяти. Дивовижна природа і приголомшлива чистота. Цим найперше вражає Швейцарія, але ще 30 років тому країна була за крок до екологічної катастрофи, а сьогодні — серед лідерів із переробки побутових відходів.

Кожна непотрібна річ має шанс на друге життя. Електроніку можна повернути у магазини. Одяг і старі меблі віддати бідним. А сортування сміття доведене майже до автоматизму. Харчові відходи, папір, пластик, консервні бляшанки, батарейки, навіть олія — для всього свої контейнери. Все, що не “вписується”, у спеціальний пакет. Сміття можна і не сортувати. Але за це штраф, хоча швейцарцям таке навіть на думку не спадає.

Цінність побутових відходів ще у 40-х роках минулого століття зрозуміла також Швеція. Саме тоді там з’явилися перші сміттєпереробні заводи. Тут сміття є джерелом світла і тепла.

Радикально зі сміттєвою проблемою бореться і сусідня Польща. Три роки тому там ухвалили закон, який поклав край нелегальним сміттєзвалищам і змусив людей сортувати сміття, яке після цього везуть на переробні заводи. Щомісяця поляки платять податок за вивезення і утилізацію відходів. Ті, хто не хоче сортувати сміття, платить більше.

Джерело